Jak zostać producentem suplementów diety?

12-05-2025

Polacy uwielbiają suplementy diety, potwierdzają to liczne badania. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się jak opracować własny preparat i wejść na ten bardzo rozwojowy rynek. Co zatem należy zrobić, aby wprowadzić suplement diety na rynek w Polsce?

Polacy masowo sięgają po suplementy i inwestują we własne zdrowie

Polacy aktywnie poszukują sposobów na poprawę swojego zdrowia i coraz częściej sięgają po suplementy wspierające odporność, pomagające redukować stres, poprawić jakość snu i funkcje poznawcze. Badanie przeprowadzone w lipcu 2024 roku przez PMR Market Experts pokazało, że czterech na dziesięciu ankietowanych przyjmuje je codziennie, a 35% stosuje równocześnie kilka rodzajów. Z kolei w badaniu Adamedu z 2022 roku ponad połowa uczestników (55,6%) przyznała, że w ostatnim roku przyjmowała suplementy diety oraz/lub preparaty dostępne bez recepty. Zdecydowanie częściej robiły to kobiety niż mężczyźni (odpowiednio: 62,6% i 46,9%). Trendy sprzedażowe są korzystne i zdaniem ekspertów nadal będą wzrastać. Szacuje się, że wartość rynku suplementów w Polsce w 2024 roku może wynieść nawet 7 mld złotych. Przyjrzyjmy się bliżej procesom produkcji i dystrybucji oraz wymogom prawnym.

Kto może produkować i sprzedawać suplementy diety?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, suplementy diety są kwalifikowane jako środki spożywcze, a nie leki. To oznacza, że podlegają przepisom ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz muszą spełniać wymagania głównego inspektora sanitarnego. Poniżej znajdziesz najważniejsze wymagania stawiane producentom suplementów diety:

  • co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem planowanej działalności złóż wniosek o wpis do rejestru zakładów albo o zatwierdzenie zakładu i wpis do rejestru zakładów podlegających kontroli Sanepidu.
  • suplement diety wprowadzany na rynek musi zostać zgłoszony (notyfikowany) do właściwego urzędu, który sprawdza czy skład, forma i etykieta produktu spełniają odpowiednie wymagania. Jeśli wprowadzasz do obrotu nowy suplement diety, który nie był dotychczas dostępny na rynku, musisz złożyć odpowiedni wniosek do GIS, czyli Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Powiadomienia dokonuje się w formie elektronicznej poprzez wypełnienie formularza, dostępnego na stronie internetowej GIS Elektroniczny System Powiadomień.
  • zakład wytwarzający suplementy musi spełniać wymogi sanitarno-higieniczne przewidziane dla produkcji żywności. Pomaga w tym wdrożenie zatwierdzonych systemów jakości i bezpieczeństwa: HACCP oraz Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP). Często wdraża się również standardy Dobrej  Praktyki Wytwarzania (GMP) dla dodatkowej kontroli jakości.
  • suplement diety może zawierać wyłącznie składniki dozwolone do stosowania w tej kategorii, w odpowiedniej ilości i formie. Wytyczne znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 r. w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety i ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
  • etykieta produktu musi zawierać kluczowe informacje, takie jak nazwa kategorii („suplement diety”), nazwa, informacje o składnikach, wskazaniach do stosowania, dawkowanie, a także ostrzeżenia i przeciwwskazania, zalecenie przechowywania produktu poza zasięgiem dzieci. Nie można sugerować, że suplement leczy choroby - mamy przecież do czynienia z produktem żywnościowym a nie lekiem.
  • przepisy wymagają prowadzenia szczegółowej dokumentacji z produkcji: stosowane procedury, specyfikacje i atesty surowców, raporty z procesu produkcji, wyniki badań jakościowych.

Jak wyprodukować własny suplement diety?

Produkcja suplementów to skomplikowany proces, obejmujący wiele etapów, wymagający sporej wiedzy fachowej i doświadczenia. Jeśli nie masz własnej linii produkcyjnej ani odpowiednich zasobów ludzkich najprościej będzie jeśli skorzystasz z doświadczenia innych firm i zlecisz tzw. produkcję kontaktową. Usługowa produkcja suplementów diety pozwala zleceniodawcy zaoszczędzić finanse, ponieważ najważniejsze etapy produkcji czyli stworzenie receptury, zakup surowców, formulację, pakowanie i etykietowanie produktu przejmuje na siebie usługodawca. Również badanie gotowych produktów możesz zlecić w zewnętrznym laboratorium, dzięki czemu skompletujesz dokumentację potwierdzającą jakość wyprodukowanych suplementów.

O tym, że jakość jest kluczowa świadczy m.in. to, że ponad 50% osób biorących udział w badaniach przeprowadzonych przez PMR Market Experts zadeklarowało gotowość do kupowania produktów premium, podczas gdy 28% podczas zakupu zwracało uwagę przede wszystkim na cenę, a 25% preferowało suplementy oferowane w promocyjnych ofertach. Co roku rejestrowanych jest w Polsce około 20 tys. nowych produktów a obecnie na naszym rynku funkcjonuje około 45 tys. firm z sektora suplementów diety (część z nich zajmuje się wyłącznie dystrybucją). Jest to więc biznes coraz bardziej konkurencyjny, co wymusza na firmach ciągłe dostosowanie strategii produkcyjnych i marketingowych do dynamicznie rosnących oczekiwań klientów. Doradztwo specjalistyczne w zakresie składu produktów, doboru składników gwarantujących zapewnienie wysokiej jakości oraz spełnianie norm regulacyjnych a także inwestowanie w elastyczne linie produkcyjne, umożliwiające realizację krótkich serii produktowych to w tej chwili kluczowe czynniki sukcesu. Szukając partnera biznesowego, sprawdzaj nie tylko zakres oferowanych usług produkcji kontraktowej, ale także to, czy jego linie technologiczne stosują nowoczesne metody optymalizacji produkcji:  pozwalają na ograniczenie czasu przezbrojeń, umożliwiają szybkie i elastyczne zmiany formatów i formulacji, ograniczają błędy przez monitoring procesów produkcyjnych.

Produkcja suplementów diety na zalecenie to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie, jednak jeśli masz odpowiednie warunki, zasoby ludzkie, gotowe receptury i chcesz samodzielnie prowadzić produkcję lub konfekcjonowanie produktów zachęcamy do skorzystania z naszej oferty nowych i używanych maszyn produkcyjnych.

W naszym sklepie maszyn używanych znajdziesz bogatą ofertę:

Co pozwoli ci szybko dołączyć do grona producentów suplementów.

Jeśli chcesz postawić nową linię?

Zobacz naszą ofertę nowych linii i maszyn oraz usług.

Znajdziemy specjalnie dla Ciebie, przeniesiemy i zmodernizujemy linię od jednego z naszych klientów, albo zbudujemy, dostarczymy, zainstalujemy i uruchomimy kompletnie nową.

Polecane produkty

Kompletna linia do produkcji płynów

Kompletna linia do produkcji płynów

w standardzie farmaceutycznym – Kates Sp.j.
Instalacja wody do iniekcji

Instalacja wody do iniekcji

Mało używana stacja wody do iniekcji z 2021 roku
Liczarka kanałowa

Liczarka kanałowa

Liczarka do tabletek, kapsułek
Liczarka talerzowa

Liczarka talerzowa

Liczarka do tabletek, kapsułek
Maszyna owijająca pakiety kartoników folią termozgrzewalną

Maszyna owijająca pakiety kartoników folią termozgrzewalną

Idealna do branży farmaceutycznej i kosmetycznej
Kapsułkarka Capsugel

Kapsułkarka Capsugel

Kapsułkarka półautomatyczna Capsugel ULTRA III
Kapsułkarka IMA

Kapsułkarka IMA

Automatyczna kapsułkarka IMATIC 200 (format 0)
Saszetkarka Mespack H-100

Saszetkarka Mespack H-100

Automatyczna saszetkarka pozioma
Homogenizator 50L

Homogenizator 50L

Używany homogenizator w dobrym stanie, gotowy do eksploatacji
Homogenizator 50L nowy

Homogenizator 50L nowy

Nowy homogenizator o pojemności 50L - precyzyjne homogenizowanie proszków
Chłodziarka ARCTIKO

Chłodziarka ARCTIKO

Zamrażarka ARCTIKO LF1400 – 1400L, Profesjonalne Chłodzenie
Kartoniarka CAM PACK do opakowań jednostkowych

Kartoniarka CAM PACK do opakowań jednostkowych

Kartoniarka pionowa CAM PACK AV 10 o ruchu cyklicznym
Tubiarko - kartoniarka Norden

Tubiarko - kartoniarka Norden

Kompletna linia tubująco-pakująca: Tubiarka Norden 702 + Kartoniarka Norden Pack – 2009

Polecane artykuły

Czy linię produkcyjną można łatwo sprzedać?

Czy linię produkcyjną można łatwo sprzedać?

05-05-2025
Wydajny i optymalny proces produkcyjny to klucz do sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Jeśli produkcja spada poniżej oczekiwań pod względem wydajności, zmieniają się wymagania jakościowe wytwarzanych produktów, firma chce wymienić przestarzałą technologię na innowacyjne rozwiązania...